راهبند اتوماتیک

راهبند اتوماتیک چیست

راهبند اتوماتیک

راهبند اتوماتیک ( Automatic barrier ) یکی از اجزاء جدایی ناپذیر در ورودی هایی است که نیاز به کنترل تردد لوازم نقلیه داشته باشند.راهبند اتوماتیک ابزاری کارآمد جهت کمک به امنیت مکان های مختلف است. اجزاء تشکیل دهنده راهبند اتوماتیک میله متحرک، موتور و مدار کنترل یا فرمان است. به وسیله ریموت های رادیویی با فرکانس ایمن امکان کنترل از راه دور راهبند اتوماتیک وجود دارد. اندازه میله آن بین 4 تا 8 متر است که بیشتر از آن هم امکان نصب دارد.

عمده ترین مکان هایی که راهبند اتوماتیک در آن نصب می شوند ورودی پارکینگ ها، مجتمع های مسکونی و نیز ورودی شرکت یا اداره می باشد. مهم ترین عامل در انتخاب یک راهبند اتوماتیک خوب امکان بازوبسته شدن نامحدود آن و شرکت سازنده آن است. در حال حاضر اغلب شرکت های سازنده راهبند اتوماتیک برندهای خارجی مانند فک FAAC، بی اف تی BFT و … هستند اما در سال های اخیر برندهای ایرانی خوبی هم در بازار عرضه شده.

یکی از عواملی که بهتر است در مورد کیفیت راهبند اتوماتیک بدانید سازگاری آن با شرایط محیطی منطقه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد. تعجب نکتید چرا که عدم انتخاب راهبند اتوماتیک خوب موجب خواهد شد که در مدت زمانی کوتاه اجزاء تشکیل دهنده آن فرسوده شده و بازدهی اولیه را نداشته باشد.

تفاوت راهبند اتوماتیک با راهبندهای دیگر (همراه با 5 نکته‌ی فنی درباره راهبند)

در مواقع گوناگون ممکن است در سطح شهر یا اماکن خاص نیاز به کنترل عبور و مرور باشد.

مسئولان این امر را با استفاده از وسیله‌ای کنترل کننده به نام راهبند انجام می‌دهند.

راهبند‌ها نقش حفاظتی دارند که در اماکن و موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و به نظم بخشیدن به عبور و مرور و کنترل سرعت آن کمک می کنند.

یکی از انواع متداول و کاربردی راهبند‌ها، راهبند اتوماتیک است. که در ادامه سعی داریم تا با این نوع بیشتر آشنا شویم.

مزایای استفاده از راهبند اتوماتیک

همانطور که اشاره شد، راهبند اتوماتیک وسیله‌ای با کارایی فراوان در کنترل و محافظت افراد و اماکن و ممانعت از ورود و خروج یا تنظیم سرعت ماشین‌ها برای عبور و مرور است که در مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، مجمتع‌های مسکونی و اداری و تجاری، اماکن پر تردد، جاده‌ها و از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهبندهای‌ اتومات و خودکار که توسط سیستمی الکترونیکی و هوشمند عمل می‌کند، این موارد کاربری را دو چندان کرده است چرا که با اتومات بودن راهبند دیگر نیازی به استفاده از نیروی مکانیکی و دخالت افزون انسان در نحوه عملکرد آن نیست و راهبند اتوماتیک با تشخیص افراد و ماشین‌ها این قابلیت را دارد تا خود به خود راه را برای گذر آنان باز کند.

راهبند اتومات به وسیله‌ی کلید یا ریموتی که توسط نگهبان یا فرد محافظت کننده از مکان مورد نظر نگاهبانی می‌کند، کنترل و تنظیم می‌شود.

راهبندهای اتوماتیک برای بلند کردن بوم سوار بر دستگاه نیز قابلیت و کارایی دارند و برخی از انواع این راهبند اتوماتیک اغلب در پایگاه‌های نظامی، کارخانه‌ها و مراکز مهم کاربرد دارند. مانند راهبند اتوماتیک ستونی که با عمر مفید و کارایی بسیار بالا از بهترین و گران قیمت ترین راهبند اتوماتیک به حساب می‌آیند.

یکی از مزایای اصلی راهبند‌های اتوماتیک کاهش خسارت و تصادف در این نوع از راهبند‌ها است چرا که با اتومات کار کردن این راهبند‌ها احتمال برخورد بسیار کم می‌باشد.

 تفاوت قیمت راهبند اتوماتیک با راهبند معمولی

راهبند اتوماتیک به دلیل قابلیت‌هایی که دارد، عموما قیمت بیشتری نسبت به راهبند معمولی دارد.

این نوع راهبند‌ها با ریموت و کنترل از راه دور عمل می‌کنند و میزان تصادفات و صدمات با استفاده از آن ها تقریبا ناچیز است چرا که به صورت خودکار بعد از تشخیص فرد یا اتومبیل بالا می‌رود و حادثه را کنترل می‌کند در حالی که در راهبند‌های معمولی ممکن است به دلیل سرعت بالای ماشین یا افراد امکان کنترل آن‌ها یا واکنش به موقع مسئول راهبند وجود نداشته باشد و به جای نقش حفاظتی مشکلی بر مشکلات بیفزاید.

به همین دلیل و هم چنین کاهش حداکثری نیروی انسانی در عملکرد راهبند اتوماتیک قیمت این راهبند‌ها غالبا بیشتر است.

از طرف دیگر هزینه ساخت و طراحی راهبند اتوماتیک بیشتر و وقت گیرتر از راهبند معمولی است و امکان کارگذاری و تعبیه آپشن‌ها و قابلیت‌های مختلف در راهبند اتومات بسیار خلاقانه تر از راهبند معمولی است که مجموع این عوامل و متریال و موتور به کار رفته در راهبند اتوماتیک سبب شده است تا این راهبند نیازمند صرف هزینه‌ی بیشتری باشد و البته در کنار آن کیفیت و کارایی بهتری برای خریدار داشته باشد.

راهبند اتوماتیک :

راهبند اتوماتیک به آن دسته از راهبند هایی گفته می شود که با استفاده از دکمه های کنترل کننده جمع و باز می شوند اولین دلیل استفاده از این مدل راهبند ها سرعت بالا و پایین شدن ان است که در زمان صرفه جویی می کند و همچنین تعداد نیروی انسانی را پایین می اورد اصولا سیستم کنترل کننده و محرکه این نوع راهبند ها درون پایه و ستون قرار می گیرند هم چنین قابلیت اتصال دوربین مدار بسته و کنترل از اتاقک کنترل نیز از قابلیت های این نوع از راهبند ها می باشد .

کاربرد این نوع از راهبند ها در پارکینگ های عمومی و خصوصی ورودی شهرک ها کارخانه جات و هر جایی که برای ورود احتیاج به کنترل کردن داشته باشیم می باشد البته این راهبند ها انواع مختلفی دارند که بسته به درجه کنترل و امنیتی بودن محل می توان از انواع مقاوم تر استفاده کرد .

مثلا در منطقه های نظامی باید مقاوم ترین نوع را استفاده کرد اما در مکان هایی مثل پارکینگ عمومی که راهبند فقط حکم ایست کردن دارد می توان از انواعی استفاده کرد که سرعت بیشتری دارند تا بتوان سرعت عمل بیشتری داشت .

عملکرد راهبند های مکانیکی با استفاده از چرخ دنده می باشد که اسیب پذیری این مدل ها را در مقابل ضربه بیشتر می کند اما در راهبند های اتوماتیک هیدرولیکی از سامانه محرکه هیدروپمپ ( پمپ روغن ) و شیر هوا استفاده شده است که مقاومت انها را در مقابل ضربه بیشتر کرده است .

سیستم راهبند اتوماتیک قابلیت باز و بسته شدن مداوم با فرمان دستگاه کارتخوان ( ورودی موزه ها و گیت ها ) دوربین پلاک خوان ( پاکینگ ها ) پوش باتن ( ورودی شهرک ها و جاهایی که نگهبان حضور داشته باشد ) ریموت کنترل (ورودی مجتمع های مسکونی ) و دیگر سیستم های کنترل تردد را دارد .

انواع راهبند های اتوماتیکی :

 راهبند های اتوماتیکی بسته به جای مورد استفاده و مقاومت مورد نظر دارای انواع گوناگونی می باشد اما اصولا ان ها را به سه دسته راهبند اتوماتیکی میله ای ، راهبند اتوماتیکی ستونی و راهبند اتوماتیک زنجیری ( زنجیر کش ) تقسیم می کنند .

راهبند اتوماتیکی میله ای ( اهرمی ) :

راهبند اتوماتیکی میله ای متداول ترین و پرکاربرد ترین نوع راهبند ها می باشد و در اکثر مکان ها میتوان ان را دید این نوع راهبند به دلیل قابلیت سفارش در طول بالا برای مکان هایی که فضای مورد نظر برای بستن زیاد است مناسب می باشد و تا طول 8 متر قابل سفارش است راهبند های اهرمی در پارکینگ ها و عوارضی ها و ساختمان های اداری قابل استفاده میباشند و دارای امنیت و مقاومت خوبی میباشند.

سیستم محرکه این مدل در داخل پایه ای که بوم (اهرم) روی ان سوار شده است قرار گرفته است و تمام سیستم های کنترل تردد را می توان روی ان نصب کرد . جنس میله مصرفی در این نوع راهبند متفاوت می باشد و بسته به مقاومت مورد نیاز ما میتواند تغییر کند .

راهبند اتوماتیکی ستونی ( بولادر ) :

راهبند اتوماتیکی ستونی مقاوم ترین نوع راهبند ها می باشد و بیشتر در مکان هایی که ضریب امنیتی انها بالاست استفاده می شود این راهبند دارای ستون هایی عمودی با بدنه فولادی و روکش استیل که در پایه ای فولادی دیگر که اطراف ان بتن ریزی شده در داخل زمین مهار می شود و از عبور هر نوع وسیله نقلیه ممانعت می کند .

سیستم محرکه این مدل راهبند در داخل ستون ها قرار گرفته و تمام سیستم های کنترل تردد را میتوان روی ان نصب کرد قطر ستون ها تا 38 سانت متر و ارتفاع 120 سانتی متر قابل سفارش می باشد .مقاومت این مدل راه بند در حدی است که ماشینی با وزن 7 تن و سرعت 50 کیلومتر بر ساعت را متوقف کند .

راهبند اتوماتیکی زنجیری :

راهبند اتوماتیکی زنجیری بیشتر در جاهایی استفاده میشود که ارتفاع سقف کم است و یا طول مکانی که می خواهیم ببندیم زیاد است این نوع راهبند اصولا در مناطق بادخیز دیده می شود این مدل راهبند دارای دوپایه ستونی در دوطرف می باشد که با جمع شدن زنجیر راه بسته شده و در هنگام باز کردن زنجیر روی زمین می اید و وسیله نقلیه می تواند از ان عبور کند این مدل راهبند را می توان در مکان هایی با طول 16 متر نیز استفاده کرد سیستم محرکه این راه بند در داخل دو پایه قرار گرفته است و تمام سیستم های کنترل تردد را می توان روی ان نصب کرد.

مشخصات فنی راهبند اتوماتیک

راهبند‌ اتوماتیک دارای فن‌های خنک کننده هستند. در این راهبند‌ها میزان ولتاژ منبع تغذیه و توان حرکتی موتور آن‌ها بسیار در تعیین کیفیت و قیمت موثر است. هم چنین باید به قطر و ارتفاع سیلندر راهبندهای اتوماتیک نیز توجه داشت.

راهبندها بهتر است دارای سیستم انکودر و توانایی اتصال به سیستم‌های کنترل تردد مانند کارت خوان، دوربین پلاک خوان، حسگرهای انگشتی باشند.

راهبند اتوماتیک بسته به مدل آن‌هادارای مرکز کنترل بسیار پیشرفته و سرعت باز و بسته شدن بسیار کم می‌باشند.

برای خریداری راهبندی اتوماتیک با تمام ویژگی‌های پیشرفته و مدرن و در مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت تنها کافی است به شرکت عرضه کننده ایران راهبند مراجعه کنید تا با مشاهده‌ی انعکاس سال‌ها سابقه‌ی درخشان در کیفیت محصولات ارائه شده از خرید خود اطمینان داشته باشید.

نصب راهبند های اتوماتیکی :

نصب راهبند های اتوماتیکی بسیار راحت می باشد و مدت زمان ان بین 5 الی 6 ساعت است مگر این که قبل از ان زیر سازی های لازم نشده باشد برای مثال برای نصب راهبند ستونی کندن زمین و بتن ریزی انجام شده باشد برای نصب و انتخاب محل ان باید توجه کرد که مانع عبور عابرین پیاده نشود طول بوم مناسب باشد فاصله بین ستون ها مناسب باشد زنجیر ارتفاع مناسبی داشته باشد

نمایندگی راهبند اتوماتیک :

ایران راه بند با توجه به داشتن رزومه و سابقه عالی در حوضه نصب و فروش راهبند های اتوماتیک و مکانیزه یکی از نمایندگان معتبر و قابل اطمینان برا خرید راه بند های اتوماتیک می باشد .

ایران راهبند تضمین اصل بودن قطعات و ضمانت کارایی راه بند ها را به شما مشتریان عزیز می دهد تا شما با خیال آسوده و اطمینان خاطر اقدام به خرید راه بند های اتوماتیک در مدل های مختلف متناسب با محل خود کنید .

فروش راهبند اتوماتیک :

برای خرید راهبند مورد نظر خود به سایت ایران راهبند مراجعه کرده و با تیم فروش ایران راهبند مشورت کنید تیم فروش ایران راه بند با داشتن تجربه کافی در این حوضه می توانند بهترین نوع راهبند که مناسب شما باشد را معرفی کنند

قیمت راهبند اتوماتیک :

با توجه به متنوع بودن مدل های موجود و هم چنین نوسانات بازار برای دریافت قیمت به روز و مناسب با مشاورین ایران راهبند تماس بگیرید و متناسب با نیاز خود راهبند خود را انتخاب کنید

 برای اطلاع بهتر از قیمت ها می توانید با شماره تماس

02155441824

 09122441266

09121383250

تماس حاصل فرمایید.

مقاله راهبند اتوماتیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *